در مورد پاپایا بیشتر بدانیم+ تصاویر جالب


 • درخت پاپایا میوه‌های زیاد و بزرگی می‌دهد که خاصیت غذایی و دارویی دارند. میوه‌ها آنقدر بزرگند که در بعضی کشورها، به آن «درخت خربزه» می‌گویند. پوست میوه پاپایا قبل از رسیدن سبز است و بعد زرد و نارنجی می‌شود. شکوفه های زیبای آن قبل از تبدیل به میوه، بسیار جذاب و دیدنی است.

  بذر خربزه درختی

  در مناطق استوایی کره زمین، درخت عجیبی می‌روید که «پاپایا» نام دارد. درختی به شکل هویج وارونه اما سبز- خاکستری با ارتفاع حدود ۱۰متر و بدون شاخه که برگ‌های خیلی بزرگ آن فقط در انتهای بالایی درخت می‌رویند.

  پوست میوه پاپایا قبل از رسیدن سبز است و بعد زرد و نارنجی می‌شود. میوه رسیده گوشتی است و گوشت آن شبیه طالبی و به رنگ‌های متنوع زرد، نارنجی کمرنگ و حتی صورتی دیده می‌شود و مزه‌ای شیرین دارد. وسط میوه حفره‌ای وجود دارد که پر از دانه‌هایی به رنگ بنفش پررنگ و چسبیده به گوشت میوه است. این دانه‌ها مانند فلفل سیاه مزه تندی دارند. در بعضی کشورها این دانه‌ها را به همراه فلفل سیاه می‌کوبند و در غذا از آنها استفاده می‌کنند.

  برای تمامی مناطق گرمسیری و استوایی مانند قشم،‌ کیش ، بوشهر، خوزستان، تمامی شهرهایی که حوالی خلیج فارس و در یـای عمان قرار گرفته اند و … کاشت بذر خربزه درختی پیشنهاد می شود.

  فروش بذر خربزه درختی

  تولید میوه پاپایا (خربزه درختی)

  سالانه از هر درخت پاپایا که در تمام فصول سال دارای گل و میوه است ، هزار کیلوگرم محصول تولید می شود .
  خربزه درختی کمیاب ترین میوه گرمسیری دنیاست که در اصطلاح علمی پاپایا نام دارد.
  پاپایا جزو میوه های کلایمکتریک بوده و الگوی تنفسی دارد که پس از برداشت می رسد.
  این میوه به دلیل خواص درمانی بالا، در درمان بیماریهای گوارشی – قلبی – عروقی و سرطان روده مورد استفاده می باشد.

   شیره پاپایا پاپائین

  مهم‌ترین خاصیت این گیاه وجود ماده‌ای به نام «پاپائین» در شیره تنه درخت و همچنین میوه کال آن است. پاپائین ماده‌ای شبیه «پپسین» است؛ پپسین آنزیمی است که از معده انسان برای هضم پروتئین‌ها ترشح می‌شود. شیره پاپایا همچنین ، ضددرد، ضدعفونی کننده، پائین آورنده فشار خون و آرام‌بخش است.
  شیره پاپایا پاپائین

  جالب است بدانید در هنگام فیلم‌برداری قسمتی از فیلم ایندیاناجونز، یکی از فیلم‌های معروف سینمای جهان، هریسون فورد، هنرپیشه معروف فیلم دچار مصدومیت در ستون مهره‌هایش شد و پزشکان با پاپائین او را معالجه کردند. میوه پاپایا خاصیت های غذایی زیادی هم دارد.

  این میوه را که بعد از پوست کندن و جدا کردن دانه‌ها قابل استفاده می‌شود، به صورت تازه بعد از غذا و یا مخلوط با سالاد می‌خورند و حتی نوشابه‌های مختلفی از آن تهیه می‌کنند. این میوه به صورت کنسرو هم در بسیاری از نقاط جهان استفاده می‌شود. در بعضی کشورها مانند تایلند از میوه پاپایا، چه خام و چه پخته، غذاهای مختلفی تهیه می‌کنند چون حاوی مقدار زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است و به دلیل داشتن پاپائین به هضم غذا کمک می‌کند.

  بذر خربزه درختی

  بذر خربزه درختی

  این میوه گرمسیری بسیار مقوی است درون آن تو خالی و دانه های گرد سیاه دارد. ازنظر شکل،رنگ تقریباً شبیه کدوی حلوایی است.
  پاپایا در بسیاری از کشورهای جهان افریقای،امریکایی و بعضی کشورهای آسیایی مثل هند،مالزی، سیلان، ایران و … تولید می شود. قسمت بیرونی پوست خربزه درختی وقتی که رسیده باشد زرد یا نارنجی است و قسمت گوشتی آن نرم وشیرین است.
  پاپایا به جهت داشتن دو ماده فراوان مشهور است این دو ماده پایین و آنزیمها هستند.
  پایین هضم کننده ی بسیار قوی پروتئین است.پاپایا وقتی رسیده باشد دارای مقدارزیادی شکرهای طبیعی است که انرژی تولید می کند.
  عصاره ی پاپایا خون سازی را تقویت می کند،توانایی انعقاد خون را بالا می برد. ملین بسیارخوبی است، اشتها را تحریک نموده و کلیه ها،کبد،روده ها را شستشو می دهد. جهت آب گیری خربزه های به رنگ طلایی تیره با نارنجی یا زرد که زیاد نرم نشده باشد انتخاب شود.

  مزرعه پاپایا

نظرات

۹ نظر