بایگانی ها

پيام‌ هاي تغذيه‌اي

چه بهتر که براي شيوه تغذيه‌مان نيز در شروع سال، عهدهايي ببنديم. پيشنهاد ما اين 20 عادت خوب غذايي است.

روز را با ميوه شروع کنيم
صبحانه وعده مناسبي براي گنجاندن يک يا دو ميوه در کنار نان و پنير است تا نياز ما به بخشي از ويتامين‌ها، آنتي‌اکسيدان‌ها و فيبر تأمين شود.

بگذاريم چاي‌مان اندکي خنک شود

چاي داغ هم براي حنجره خوب نيست و هم سبب مي‌شود ما قند زيادي با هر فنجان يا استکان يا ليوان چاي بخوريم.

قندهايمان را ريز کنيم
حبه‌هاي قند امروزي که به صورت آماده و قالبي خريداري مي‌کنيم، قابليت آن را دارند که به چهار حبه کوچک‌تر تقسيم شوند تا تعداد قندي که در طول روز مي‌خوريم کاهش يابد. بعضي‌ها در طول روز ناخودآگاه 10 فنجان چاي مي‌خورند و بي‌توجه به آن، تعداد قند دريافتي‌شان به رقم سرسام‌آوري مي‌رسد.

با نوشابه‌ها قهر کنيم
گرچه آغاز سال، زمان آشتي ما است، اما بهتر است با مزاحمان سلامتي‌مان قهر کنيم. نوشابه‌هاي گاز‌دار به دليل داشتن قند زياد، ممانعت در جذب کلسيم و وابستگي که ايجاد مي‌کنند زيان‌آورند و مزاحم.

برنج‌مان را آبکش نکنيم
آبکش کردن برنج به تصور آنکه نشاسته آن از بين مي‌رود اشتباه است، چون بيش از 80 درصد برنج را نشاسته تشکيل مي‌دهد و با آبکش کردن چيزي از آن از دست نمي‌رود. در اين ميان فقط ويتامين‌هاي برنج هدر مي‌روند.

نان سفيد استفاده نکنيم
نان‌ها اگر سبوس‌دار باشند هم بهتر ما را سير مي‌کنند و هم اينکه تا حدودي مانع جذب کلسترول مي‌شوند. نان‌هاي سفيد قند خون را سريع بالا مي‌برند و زمينه ابتلا به بيماري ديابت را مهيا مي‌کنند.

خداحافظي با روغن جامد
روغن‌هاي جامد سرشار از اسيدهاي چرب اشباع هستند که براي قلب و عروق ما زيانبارند. عروق را تنگ مي‌کنند و خطر حمله‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهند.

 

سير و پياز بخوريم

گرچه سير و پياز ممکن است به ظاهر بد بو باشند، اما اتفاقاً خاصيت آنها به خاطر همان ترکيبات گوگردي است که بوي ناخوشايندي دارند. مزمزه کردن کمي‌چاي خشک، يا جويدن چند برگ جعفري مي‌تواند از بوي بد دهان ناشي از خوردن سير و پياز جلوگيري کند.

آب زياد بخوريم
آب مفيد‌ترين نوشيدني است و يک ليوان آن حتي يک کالري هم ندارد. آب سموم بدن را دفع مي‌کند و براي تنظيم سوخت و ساز بدن مفيد است.

چيپس نخوريم
چيپس حتي يک فايده تغذيه‌اي هم ندارد که به آن دل‌خوش کنيم. نشاسته، چربي نامناسب و نمک، ارمغان ناميمون چيپس براي بدن است.

ماهي بخوريم
اگر شب عيد سبزي پلو با ماهي داريد نوش‌جان‌تان، ولي ماهي را نبايد سالي يک بار خورد بايد هفته‌اي يک تا دو بار در برنامه غذايي‌مان بگنجانيم. ماهي‌ها سرشار از پروتئين، چربي‌هاي مفيد، يد و حتي کلسيم به خاطر استخوان‌هاي ريزي هستند که حين طبخ ذوب مي‌شوند.

کالباس و سوسيس کم بخوريم
کالباس و سوسيس حاوي مواد افزودني به ويژه ترکيبات نيترات هستند که در بدن تبديل به ماده سرطان‌زاي نيتروزآمين مي‌شوند. سعي کنيم از آنها به ندرت استفاده کنيم.

وعده غذايي را حذف نکنيم
با حذف يک وعده غذايي تمايل ما به وعده بعدي بيشتر مي‌شود، ضمن اين‌که با خوردن هله‌هوله‌ها، جاي وعده نخورده را با مواد غير مفيد پر مي‌کنيم.

غذايمان را خوب بجويم
جويدن غذا سبب مي‌شود که هم از مزه غذا لذت بيشتري ببريم و هم با غذايي کمتر احساس سيري بيشتري داشته باشيم و هم اينکه لثه‌ها و دندان‌هايمان سالم‌تر باشند.

نمکدان‌ها را در ويترين بگذاريم
نمک به خاطر بالا بردن فشارخون و افزايش احتمال ايجاد بيماري‌هاي مزمن بايد تا حد ممکن محدود شود. مي‌توانيم عادت کنيم که به خيار نمک نزنيم و غذاي سفره را کم‌نمک بخوريم. استفاده از آبليمو و چاشني‌هاي مفيد ديگر در اين زمينه به ما کمک مي‌کند.

از ماست کم‌چرب غافل نشويم
ماست مي‌تواند علاوه بر تأمين کلسيم، پروتئين و برخي ويتامين‌ها به بهبود شرايط ميکروبي معده و روده کمک کند. ماست گاهي از شير هم براي بدن مفيدتر است.

گوجه‌فرنگي خور باشيم
گوجه‌فرنگي ضمن اين‌که خواص بسياري از ميوه‌ها را در خود جا داده، کالري کمي‌نيز دارد. گنجاندن آن در هر سه وعده غذايي مفيد است چون سبب افزايش جذب آهن از غذاهاي گياهي مي‌شود.

دير شام نخوريم
فاصله بين شام تا هنگام خواب بهتر است نزديک به دو ساعت باشد. اين توصيه نه بخاطر آن است که خيال کنيم ناهار چاق نمي‌کند و شام چاق مي‌کند. اين توصيه براي آن است که خواب راحت و آسوده‌اي داشته باشيم.

زياد تعارف نکنيم
در پذيرايي‌ها به مهمانان خود زياد اصرار به خوردن نکنيد. خودتان هم مغلوب و مقهور و تسليم ميزبان نشويد و به شدت در برابر خوردني‌هاي مضر از خودتان دفاع کنيد!

شيريني‌هاي کوچک بخريم

هرچه شيريني‌ها کوچک‌تر باشند طبيعتاً ضرر آنها نيز کمتر است. اصولاً شيريني‌هاي بزرگ در پذيرايي نبايد جايگاهي داشته باشند.۰ نظر