بایگانی ها

درخت سه رنگ

نام علمی سه رنگ از لغت یونانی Photieinos به معنای درخشان اقتباس و بعلت براق بودن برگهای آن به این نام مرسوم شده است. این درخت بومی چین بوده ودارای حدود 60 گونه است، گاهی بواسطه شباهتی که با درخت جل دارد با آن اشتباه می‌شود.شامل درختان و درختچه‌های همیشه سبز یا خزان شونده ایست که براحتی رشد می‌کنند. برگها ساده و بطور متناوب و برنگ سبز تیره می باشند. گلها کوچک و سفید رنگ هستند که در بهار ظاهر می‌شوند. اغلب گونه‌های این جنس میوه‌های کوچک قرمز یا سیاه زینتی دارند که در پاییز و زمستان تولید می‌شوند.
نیازها :
این گیاه مقاوم به سرمای شدید است ولی باید از بادهای سرد قوی و یخبندان طولانی محافظت شود. رشد متوسط داشته و نیاز به آفتاب یا کمی سایه، خاک گرم ولی نه زیاد سنگین و زهکشی شده و آبیاری مرتب و متوسط دارد. گونه‌های همیشه سبز آن در خاکهای گچی رشد خوبی دارند ولی گونه‌های خزان پذیر آن به خاک خنثی یا اسیدی نیاز دارند.
روش تکثیر :
ـ کاشت بذر در فصل بهار و در شاسی سرد (گونه های خزان دار را می‌توان در پاییز کاشت)
ـ تهیه قلمه نیمه خشبی در اوایل تابستان از گونه‌های همیشه سبز و خزان پذیر
ـ تهیه قلمه خشبی در پاییز از گونه‌های خزان پذیر
ـ پیوند بر روی پایه‌های درخت به در بهار
هرس :
این گیاه نیاز به هرس خاصی ندارد. فقط شاخه های اضافی در طول دوره رشد حذف می‌‌شود تا فرم زیبای آن حفظ شود.
معرفی گونه‌ها :
سه رنگ چینی P.serrulata (Chiness Photinia) :
درخت یا درختچه همیشه سبز است که تا ارتفاع 10 متر و گستردگی 4 متر رشد می‌کند. موطن اصلی آن چین است. برگهای بیضی شکل جوان آن قرمز و شفاف بوده و پس از رشد کامل سبز تیره می‌گردند. گلهای کوچک سفید آن از اواسط یا اواخر بهار تا اواسط تابستان ظاهر می شوند و میوه‌های قرمز رنگ تولید می‌کنند.
P.villosa :
درختی کوچک و یا درختچه‌ای خزان پذیر است که تا ارتفاع 5 متر و گستردگی 3 متر رشد می‌کند. موطن اصلی آن ژاپن، چین و کره است. برگهای جوان آن برنزی بوده و سپس سبز تیره می‌شوند و در فصل پاییز به قرمز ـ نارنجی تغییر رنگ می‌دهند. گلهای سفید در اواسط بهار ظاهر شده و میوه‌های قرمز رنگ تولید می‌کنند. این گونه‌ خاک اسیدی را ترجیح می‌دهد.
سه رنگ ژاپنی P . glabra (Japanese photinia) :
درختچه‌ای است همیشه سبز که تا ارتفاع 10 متر و گستردگی 4 متر رشد می‌کند. برگهای تخم مرغی شکل آن حدود 7 سانتی‌متر طول دارند. برگهای جوان آن برنزی بوده و سپس سبز تیره می‌شوند. گلهای سفید و معطر آن از اواخر فصل بهار ظاهر می‌شوند ومیوه‌های قرمز تولید شده در نهایت سیاه رنگ می‌گردند. موطن اصلی آن ژاپن است.
P. Fraseri (Fraser Photinia) :
درختچه‌ای است همیشه سبز و مقاوم به سرما ( تا 18 ـ درجه سانتی‌گراد) که تا ارتفاع 5 متر رشد می‌کند. برگهای بیضی شکل جوان آن برنزی و بطول 12 سانتی‌متر هستند، سپس سبز تیره می‌گردند. گلهای سفید آن در بهار ظاهر می‌شوند.
P. arbutifolia (California toyon) :
درختی همیشه سبز است گاهی تا ارتفاع 10 متر رشد می‌کند. برگهای دوکی شکل، سفت و چرم مانند آن 5 تا 10 سانتی‌متر طول دارند. گلهای سفید آن در بهار ظاهر می‌شوند و میوه‌های قرمز براق تولید می‌کنند.
P. beauverdiana :
درختچه‌ای خزان پذیر است که تا ارتفاع 9 متر رشد می‌کند، برگهای بیضی شکل آن حدود 13 ـ 5 سانتی‌متر طول دارند. گلهای سفید آن در بهار ظاهر شده و میوه‌های قرمز تولید می‌کنند که بعد سیاه رنگ می‌شوند.موطن اصلی آن ژاپن است.
کاربرد :
این گیاه به دلیل جذابیت پوشش برگی (بخصوص گونه‌های همیشه سبز) و همچنین میوه‌های زیبا از ارزش بسیاری برخوردار است. با تغییر رنگ برگها از قرمز به سبز و نارنجی و زرد زیبایی خاصی به محیط عرضه می‌کند. از این درخت بیشتر به صورت تک درخت برای تزیین پارکها استفاده می‌شود.۰ نظر