بایگانی ها

فواید روغن گیاهان(گردو،کرچک،سویا،نارگیل)

استفاده موضعی از روغن سویا در افراد مبتلا به پوکی استخوان می‌تواند تا حد زیادی روند پوکی استخوان را در آنها کنترل کند، ضمن آنکه تهیه غذا با این روغن موجب پیشگیری از دفع کلسیم و افزایش میزان جذب آن در بدن می‌شود.روغن‌های طبیعی گیاهی از جمله داروهای طبیعی و پرخاصیتی هستند كه امروزه استفاده از آنها برای درمان و تسكین بسیاری از بیماری‌های جسم و روح توسط درمانگران شیوه‌های درمانی طبیعی توصیه و تجویز می‌شود.این روغن‌ها كه از دانه، مغز، میوه و پوست آنها تهیه می‌شود امروزه به‌صورت موضعی و خوراكی برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن نارگیل

پرپشتی مو و درمان کبودی‌ها: روغن نارگیل که به‌راحتی می‌توان آن را در منزل هم تهیه کرد یکی از موثرترین روغن‌های گیاهی است که تاثیر درمانی قابل ملاحظه‌ای بر تسکین كمردرد دارد. مهم‌ترین ویژگی روغن نارگیل در تقویت و پرپشتی موها و درخشندگی پوست است و به همین دلیل امروزه در بسیاری از صنایع صابون‌سازی و شامپوسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.ماساژ سر با روغن نارگیل علاوه بر تحریک رویش و تقویت تار مو موجب از بین رفتن خستگی مفرط ذهنی در افرادی که مشغله ذهنی زیادی در طول روز دارند، می‌شود. دخترانی که از 24سالگی ماساژ صورت با روغن نارگیل را آغاز کنند، می‌توانند از ابتلا به خشکی، افتادگی و چین و چروک زودرس پوست پیشگیری کنند، به شرطی که برای اجرای ماساژ از متخصص ماساژ درمانی صورت مشورت بگیرند.خاصیت ضدمیکروبی و قارچی روغن نارگیل موجب درمان برخی از بیماری‌های دستگاه گوارش شده و مانع از بروز سوءهاضمه در افراد مستعد می‌شود.

روغن سویا

بهترین درمان برای پوکی استخوان: روغن تهیه شده از دانه‌های سویا از جمله بهترین روغن‌های طبیعی است که این روزها برای تهیه انواع سس‌ها و مایونزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما تنها خواص خوراکی این روغن نیست که روغن سویا را به یک روغن ممتاز تبدیل کرده است. روغن
تهیه شده از دانه سویا خواص درمانی زیادی دارد که برخی از آنها را با هم مرور می‌کنیم.یکی از بهترین کاربردهای روغن سویا در کاهش میزان خستگی و استرس زنان باردار است. برای این منظور کافی است با مقدار کمی از این روغن بدن زنان باردار به‌ویژه سر آنها را ماساژ دهید تا از معجزه این روغن گیاهی برای کاهش خستگی مطلع شوید.استفاده موضعی از روغن سویا در افراد مبتلا به پوکی استخوان می‌تواند تا حد زیادی روند پوکی استخوان را در آنها کنترل کند، ضمن آنکه تهیه غذا با این روغن موجب پیشگیری از دفع کلسیم و افزایش میزان جذب آن در بدن می‌شود.

روغن کرچک

در مصرف این روغن زیاده‌روی نکنید! روغن کرچک که به 2 صورت خوراکی و موضعی وجود دارد از جمله پرکاربردترین روغن‌های گیاهی است که همه ما از دوران کودکی با آن آشنا هستیم و از نسخه‌های قدیمی و سنتی مادربزرگ‌ها برای درمان یبوست، دل‌پیچه و تسکین دردهای ناشی از دندان‌درد است. درمانگران طب سنتی ماساژ روغن کرچک بر موی ابرو و مژه را بهترین روش برای پیشگیری از ریزش موی آنها می‌دانند.ماساژ کف پا با روغن کرچک موجب درمان ترک و خشکی کف پا می‌شود، به شرط آنکه پس از ماساژ پاشنه پا را درون آب گرم قرار دهید.افراد مبتلا به شوره سر درصورتی که روغن کرچک را روی پوست سر ماساژ دهند و اجازه دهند روغن یك شبانه‌روز روی سرشان باقی بماند به این ترتیب موجب درمان شوره سر می‌شوند.

روغن گردو

پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی: روغن طلایی رنگ تهیه شده از مغر گردو از جمله خوراکی‌هایی است که مصرف خوراکی و موضعی آن توسط درمانگران و متخصصان طب سنتی تجویز و توصیه می‌شود. به اعتقاد درمانگران طب سنتی مصرف خوراکی و موضعی از این روغن یکی از بهترین نسخه‌های طبیعی برای بیماری‌های مفصلی و پوستی به‌ویژه اگزماست.ماساژ موضعی روغن مغز گردو دو بار در روز بر پوست افرادی که مبتلا به اگزما یا خشکی هستند، موجب تسریع روند درمان و بهبود بیماری می‌شود.گنجاندن روغن گردو در وعده‌های غذایی روزانه موجب کاهش روند پیری سلول‌ها در اندام‌های مختلف می‌شود و به‌طور کلی به افزایش طول عمر افراد کمک می‌کند. روغن گردو موجب کاهش درد، بهبود جریان گردش خون و انعطاف‌پذیری بیشتر مفاصل و استخوان‌ها می‌شود.افراد مبتلا به اختلال خواب با گنجاندن روغن مغز گردو در رژیم غذایی‌شان و مصرف این روغن با سالاد و سبزیجات در وعده شب می‌توانند خواب عمیق‌تری را تجربه کنند. آنها همچنین می‌توانند با بوییدن این روغن پیش از خواب، به بهبود کیفیت خواب خود کمک کنند.۰ نظر