بایگانی ها

نخستين توربين بادي سه کيلو وات محور افقي ايران ساخته شد

ارسال شده توسط علی صالحی ۱۳۹۲/۰۲/۰۹ - ۲۸۴ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی

پژوهشگران دانشگاه فردوسي مشهد موفق به طراحي و ساخت نخستين توربين بادي سه کيلووات محور افقي کشور شدند.

دکتر احمد ضابط، رييس پژوهشکده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار علمي ايسنا منطقه خراسان، اظهار کرد: اين توربين بادي توسط پژوهشگران پژوهشکده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي و با حمايت قرارگاه سازندگي خاتم الاوصياء (ص) ساخته شده است که در دالان بادي بينالود نصب شده و توان الکتريکي را به شبکه تزريق مي‌کند.

وي افزود: دالان بادي بينالود داراي ظرفيت دو هزار مگاوات برق است که در حال حاضر فقط از 42.5 مگاوات آن بهره‌برداري مي‌شود و به لحاظ ساختاري تمام زيرمجموعه‌هاي توربين‌هاي بادي مگاواتي در اين توربين سه کيلوواتي پژوهشکده هوا خورشيد پياده‌سازي شده است.

رييس پژوهشکده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي خاطرنشان کرد: تمامي اجزاي اين توربين توسط دانشجويان جوان پژوهشکده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي طراحي و ساخته شده و به بهره‌برداري رسيده است.

وي افزود: از جمله مشخصات مهم اين توربين بادي، ژنراتور دور متغير مغناطيس دائم و محور گام است.

 

ضابط خاطرنشان کرد: اين مجموعه، مجهز به سامانه برج هيدروليکي است که براي تست و آزمايشات توربين بسيار مفيد بوده است و وزن کل مجموعه 360 کيلوگرم، ارتفاع تاور 12 متر، سرعت کاري توربين بين سه تا 16 متر بر ثانيه و سرعت نامي آن هشت متر بر ثانيه است که اين امر از ويژگي‌هاي برتر اين طرح موفق محسوب مي‌شود.

وي با اظهار اميدواري از پروژه تکميلي توربين 100 کيلووات خاطرنشان کرد: اين توربين در حال تجاري‌سازي است و پروژه تکميلي توربين 100 کيلو وات در تابستان 92 به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وي افزود: پژوهشکده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي مشهد از مهرماه سال 89 فعاليت خود را در سه محور ساخت توربين بادي، نيروگاه خورشيدي و صنعت هوايي آغاز کرده است.

ضابط با بيان اينکه بيشتر نيروهاي پژوهشکده دانشجويان هستند، اظهار کرد: 33 درصد از اين نيروها دانشجويان مقطع کارشناسي ارشد، 15 درصد مقطع دکتري و 18 درصد دانشجويان مقطع کارشناسي بوده و مابقي نيروها کارشناسان و نيروهاي کاردان هستند.

وي با اشاره به ويژگي‌هاي اين پژوهشکده اظهار کرد: در اين پژوهشکده 150 نفر مشغول به کار هستند، يعني 100 نفر از نيروها دانشجويان دکتري، کارشناسي ارشد و استادان دانشگاه هستند و اين نشان مي‌دهد که ما از بدنه دانشجويي دانشگاه‌ها در اين پژوهشکده استفاده مي‌کنيم.

رييس پژوهشکده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي مشهد در ادامه گفت: تنها راه توسعه و پيشرفت اقتصاد، داشتن نگاه کلان، حمايت بيشتر از انرژي‌هاي تجديدپذير و اعتماد و اطمينان به يک مجموعه دانشگاهي است که بتواند تا پايان مسير تجاري‌سازي برود.

ضابط با اشاره به طرح‌هاي در دست اجراي پژوهشکده خاطرنشان کرد: پژوهشگران اين پژوهشکده در حال حاضر مشغول ساخت جت 9 نفره، ساخت هواپيماي دو نفره و همچنين پژوهش بر روي سلول‌هاي خورشيدي هستند.

وي اظهار کرد: پژوهشکده هر سال به 15 تا 30 نفر، دانش غني طراحي توربين‌هاي بادي را آموزش مي‌دهد.

رييس پژوهشکده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي گفت: توربين‌هاي بادي مزرعه بينالود ساخت ايران است که دانش فني آن از کشور دانمارک است و طراحي، قالب‌بندي و ساخت پره آن را در داخل کشور توليد مي‌کنيم.

وي تصريح کرد: در ساخت اين توربين بادي فقط ژنراتور "پي ام" را از خارج کشور به دليل به صرفه نبودن تهيه کرده‌ايم.

 

نخستين توربين بادي سه کيلو وات محور افقي ايران با حضور دکتر عاشوري رييس دانشگاه فردوسي، سردار سيد محمد عليزاده جانشين قرارگاه خاتم‌الاوصياء(عج)، منوچهر منطقي معاون وزير دفاع و جمعي از پژوهشگران پژوهشکده هوا خورشيد دانشگاه فردوسي در مزرعه بادي بينالود خراسان رضوي به بهره‌برداري رسيده است۰ نظر