بایگانی ها

ت کشاورزی در سالی که گذشت/ تولید محصولات کشاورزی از مرز 118 میلیون تن گذشت

ارسال شده توسط حسین صفری ۱۳۹۲/۰۱/۰۸ - ۲۷۲ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی

 به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اعمال شدید تحریم ها علیه ایران به دلیل وجود ظرفیت ها و پتانسیل های موجود و استفاده از توان محققان و پژوهشگران داخلی به یک فرصت تبدیل شد و تاثیر چندانی در صنعت کشاورزی کشور نداشته است.
با نگاهی اجمالی به نتایج فعالیت بخش صنعت کشاورزی در بخش های مختلف دامپزشکی، شیلات، دام و طیور، تحقیقاتی، باغی و زراعی می توان همت محققان، پژوهشگران، تولید کنندگان و مسئولان بخش کشاورزی را به خوبی مشاهده کرد.
در سال 91، بیش از 90 درصد محصولات کشاورزی به صورت سالم و 10 درصد محصولات به صورت ارگانیک تولید شده است.
طی این مدت، صادرات محصولات کشاورزی نیز از مرز 25 درصد گذشت که نسبت به سال گذشته نیز افزایش مطلوبی داشته است.
همچنین در اواخر سال جاری طرح انتزاع اختیارات حوزه کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی انجام شد که قرار است تا پایان دولت دهم اجرایی شود.
در این راستا وظایف و اختیارات شرکت پشتیبانی امور دام نیز بدون هیچ کم و کاستی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد.
طی سال جاری، 9 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش توسعه کشاورزی پرداخت شد که این امر نیز در افزایش تولیدات این بخش موثر بوده است.

** محصولات باغی
امسال حدود 18 میلیون تن محصولات باغی در کشور تولید شد که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. طی سال 91، صادرات محصولات باغی کشور نیز 14 درصد رشد داشته است.
ایران در تولید 22 محصول مهم کشاورزی در میان هفت کشور نخست دنیا قرار دارد، به طوری که رتبه اول تولید زعفران، خاویار و انار، رتبه دوم تولید پسته، خرما و زردآلو ، رتبه سوم در تولید گیلاس، خیار، رتبه چهارم در تولید هندوانه، کیوی، سیب و گردو را به خود اختصاص داده است.
همچنین طی این مدت، به منظور کاهش قیمت پسته در کشور، پنج هزار تن پسته صادراتی نیز در مراکز عرضه مستقیم کالا عرضه شد.
برای اواخر سال جاری نیز 48 هزار تن میوه شب عید با قمیت مناسب نیز عرضه شده است.

** محصولات زراعی
همچنین بر اساس آمارهای سازمان جهانی خوار و بار و کشاورزی(فائو) میزان تولید غلات در ایران بیش از 12 میلیون تن افزایش یافته است. به طوری که طی سال جاری میزان تولید گندم به مرز 14 میلیون تن رسید.

** دام و طیور
در سال 91، در تولید گوشت مرغ با میزان یک میلیون و 900 هزار تن نه تنها به خودکفایی رسیده ایم، بلکه به دنبال بازارهای صادراتی این محصول هستیم.
در زمینه تولید گوشت قرمز نیز سالانه 950 هزار تن تولید داریم که با توجه به وجود ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 100 هزار تنی گوشت قرمز طرح خودکفایی گوشت به تصویب رسید.
با اجرای طرح فعال سازی ظرفیت های خالی واحدهای پرواربندی، 10 درصد از نیاز کشور که از طریق واردات تامین می شد نیز در داخل تولید می شود.
در سال 91 ، در زمینه تولید تخم مرغ نیز کشور با تولید 850 هزار تن به خودکفایی رسید و هم اکنون صادرکننده این محصول به کشورهای افغانستان، عراق، ارمنستان، تاجیکستان و کویت است.
همچنین ایران در تولید 10.5 میلیون تن شیر خام به خودکفایی رسید و صادرات محصولات لبنی کشور نیز به دو برابر افزایش یافت.
طی این مدت تعداد کشتارگاه های صنعتی دام و طیور کشور نیز از مرز 300 جایگاه گذشت.
در راستای افزایش تولید طی این مدت، مبلغ 1200 میلیارد تومان تسهیلات به تولید کنندگان گوشت و شیر پرداخت شد.

** شیلات
در سال 91، بیش از 330 هزار تن محصول شیلاتی در کشور تولید شد که ارزآوری محصولات شیلاتی ایران از حدود 300 میلیون دلار گذشت.
همچنین امسال ایران به دلیل تولید محصول با کیفیت در لیست گروه A صادرات اتحادیه اروپا قرار گرفت.
طی این مدت، مدیریت 32 بندر صیادی به بخش خصوصی واگذار شد که در بهبود معیشت صیادان تاثیر مطلوبی داشته است.
همچنین امسال صادرات 130 تن میگوی پرورشی وانامی به کشورهای اروپایی و آسیایی صورت گرفت.
توسعه پرورش ماهی تیلاپیا در شش استان کشور انجام شد و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری در اولویت برنامه های سازمان شیلات قرار گرفت.

** منابع طبیعی
طی سال جاری، اجرای طرح ترسیب کربن به منظور مقابله با پدیده بیابان زایی در کشور به صورت جدی دنبال شد.
همچنین برای مقابله با پدیده خشکیدگی درختان بلوط زاگرسی نیز 18 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت.

** بخش تحقیقات
طی سال جاری، 33 درصد طرح های پژوهشی کشور مربوط به بخش کشاورزی بوده است و در این راستا 45 دستاورد تحقیقاتی منابع طبیعی و کشاورزی رونمایی شد.

** بخش آب و خاک
با اجرای طرح توسعه آبیاری تحت فشار 40 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش یافت و موجب افزایش 30 درصدی محصولات کشاورزی شد که این اقدام ارزشمندی در بخش کشاورزی به شمار می رود.
همچنین در سال جاری مبلغ 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای طرح های توسعه کشاورزی ارایه شد.
همچنین طی این مدت بیش از تعداد 61 هزار و 800 طرح توسعه بخش کشاورزی به ارزش دو هزار و 900 میلیارد تومان در این بانک به تصویب رسید که تاکنون بیش از 2 هزار و 70 میلیارد تومان آن از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شده است.
طی سال جاری سامانه مجازی محصولات کشاورزی با هدف کوتاه کردن دست دلالان نیز راه اندازی شد که این امر به نفع تولید کنندگان و مصرف کنندگان محصولات کشاورزی است.۰ نظر