طلای خرو ایران رنگ صادرات هندی گرفت

ارسال شده توسط مهری کامل ۱۳۹۱/۱۲/۲۳ - ۶۳۹ مشاهده - ارسال شده در اقتصاد کشاورزی

آلوی رسمی، عباسی، طرقبه ای و یا آلوی خروی یکی از 24 نوع آلوهای موجود در ایران است که در مناطق سردسیری می­روید. این میوه سیاه رنگ و ظاهری بیضی شکل دارد و به دو شیوه تازه خوری و خشکبار مصرف می­شود. خشکبار این میوه رنگی طلایی و زرد دارد و در زمان برداشت این محصول پشت بام منازل شهر خرو که به علت پلکانی بودن به ماسوله خراسان رضوی مشهور است رنگی طلایی به خود می­گیرد.

حسین صفایی کارشناس مسئول جهاد کشاورزی نیشابور در خصوص عمده مصرف کنندگان آلو در جهان می­گوید: آلو را در اقصی نقاط جهان به صورت تازه خوری و به شکل میوه مصرف می­کنند.

وی می­افزاید: آلوی خشکباری معروف به آلو بخارا در پنج کشور هند، بنگلادش، پاکستان، ایران و امارات متحده عربی از طرفداران بیشتری برخوردار است و می­توان گفت کشورهای یاد شده عمده مصرف کنندگان آلوی خشک هستند.

وی از شهرستان­های نیشابور و طرقبه-شاندیز در خراسان رضوی به عنوان مهمترین مناطق تولید آلو در کشور یاد می­کند و می­گوید: این محصول برای کشاورزان منطقه خرو که مهمترین مرکز تولید آلوی صادراتی کشور است سالانه بیش از 45 میلیارد تومان درآمد دارد.

ساربان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز می­گوید: امسال با افزایش ده درصدی سطح زیر کشت آلو در خراسان رضوی و افزایش نزولات آسمانی در سال زراعی گذشته میزان برداشت آلو از سطح باغات آلوی استان بیش از ده درصد افزایش یافته است.

وی می­افزاید: پارسال 22 هزار تن و امسال 24هزار تن آلو از سطح باغات آلو در خراسان رضوی برداشت شده است که بیست درصد از این محصول به صورت تازه خوری و مابقی به صورت خشکبار به بازار عرضه می­شود.

ساربان با اشاره به اینکه شهر خرو پایتخت آلوی صادراتی ایران است ادامه می­دهد: همه ساله بیش از 1700تن از تولیدات خشکباری آلو در این شهر کوچک به کشورهای پاکستان، هند و امارات متحده عربی صادر می­شود.

وی می­ افزاید: صادرات این محصول سالانه حدود 180 میلیارد دلار برای کشور ارز آوری دارد.

یکی از صادرکنندگان آلوی خرو در خصوص مشکلات صادرات در این بخش می­گوید: در سال­های گذشته آلوی خشک(معروف به بخارا) به صورت فله­ای از خرو روانه بازارهای بین المللی می­شد و این امر زمینه را برای فعالیت­های شرکت­های هندی فراهم کرد تا این محصول را با نام تجاری خود در بازارهای بین­المللی عرضه کنند.

حسینی می­ افزاید: هرچند که در یکی دو سال گذشته شرک­های بسته­بندی ایرانی به این عرصه وردو یافته و در بحث بسته­بندی آلوی صادراتی فعالیت­هایی داشته­اند اما با توجه به اینکه بازارهای بین­المللی در دست شرکت­های هندی است توانایی رقابت با آن­ها را ندارند.

وی با اشاره به اینکه اگر آلوی خرو با نام شرکت­های ایران به هندوستان ارسال شود به کشور برگردانده خواهد شد ادامه می­دهد: برخی از شرکت­های صادراتی بنا به درخواست طرف قراردادشان و برای جلوگیری از بازگشت بار صادراتی خود به ناچار از نام شرکت­های هندی استفاده می­کنند.

این صادر کننده می­گوید: تنها تغییری که در یکی دو سال اخیر اتفاق افتاده این است که محصول با نام تجاری مورد نظر خریدار خارجی و در کشور خودمان بسته­بندی می­شود و به کشور مقصد صادر خواهد شد؛

زیتون و سیب از نام­های معروف تجاری جهان در صادرات آلو می­ باشد که هر دو از شرکت­ها هندی است.

خانم علیمیرزایی معاون صنایع سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی در خصوص چگونگی فعالیت این شرکت­ها می­گوید: شرکت­های خارجی زمانی می­توانند در ایران فعالیت کنند که یک شرکت داخلی را ثبت کرده باشند.

وی می­افزاید:شرکت خارجی با استفاده ازشرکت ثبت شده داخلیشان می­تواند محصول را تولید ، بسته­بندی و تحت لیسانس شرکت خارجی به بازار عرضه کند.

علیمیرزایی از صدور مجوز برای شرکت­های بسته بندی هند در جهت فعالیت در حوزه صادرات خشکبار ایران در خراسان رضوی اظهار بی اطلاعی می­کند و می­گوید: سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی تا کنون هیچ­گونه مجوزی در این حوزه صادر نکرده است.

معاون صنایع سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی در خصوص فعالیت شرکت­های بسته بندی هندی در خراسان رضوی می­گوید: شرکت­های فعال در این عرصه ممکن است از مجوزهای رویالیتی استفاده می­کنند که مجوز آن­ها از اداره ثبت شرکت­ها صادر می­شود.

صمصامی مسئول اداره ثبت شرکت­ها در خراسان رضوی در این خصوص می­گوید: اداره ثبت شرکت­ها فقط در حوزه صدور مجوز شرکت­های داخلی فعالیت می­کند و در حوزه صدور و یا فعالیت شرکت­های خارجی هیچگونه مسئولیتی ندارد.

راستین معاون مدیریت صنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی نیزمی­گوید: اجرای طرح­های مشترک دو کشور در بسته­بندی محصولات داخلی، طرح نویی نیست و پیش از این در خصوص بسته­بندی محصول و فرآوری­های زعفران طرح­های مشترکی با دیگر کشورهای جهان ارائه و تفاهم­نامه­هایی نیز منعقد شده است.

پس از زعفران که به عنوان محصولی فوق استراتژیک در جهان مطرح است و اسپانیایی­ها گوی بازارهای جهانی را از کف ایرانیان ربوده­اند، اینبار نوبت به آلوی خرو و کشور هندوستان است که نام کشورش را با محصولی ایرانی به جهانیان بشناساند.

از نظر تقسیمات کشوری شهرخرو، جزءبخش زبرخان شهرستان نیشابور می‌باشد و بعد از نیشابور بزرگترین و پرجمعیت‌ ترین نقطة شهری در شهرستان است، این شامل چهار محلة بزرگ خروعلیا، خرو سفلی (با بافتی قدیمی، که ساکنان آن از سادات حسینی می‌باشند) شهرک امام رضا (ع) (با بافت جدید شهری) وساحل برج است. در حال حاضر جمعیت این شهر ۱۷۰۰۰ نفر می‌باشد. پلکانی بودن شهر باعث شده تا خرو به­نام ماسوله خراسان رضوی معروف شود. این شهر ییلاقی و سرسبز در 18 کیلومتری شرق نیشابور در حدود ده کیلومتری طول جاده مشهد- نیشابور قرار دارد

خبرنگار: کامل

 ۲ نظر