بایگانی ها

عید بدون ماهی قرمز عید نمی‌شود؟!/ فلسفه ورود ماهی قرمز به سفره هفت‌سین ایرانیان

ارسال شده توسط مجتبی شاکر ۱۳۹۱/۱۲/۱۸ - ۲۸۱ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی

در حالی که بیشتر مردم تصور می‌کنند ماهی قرمز یکی از آیین‌ها و رسوم ایرانیان باستان است، اما باید گفت که تنها 80 سال از ورود آن به سفره‌های هفت‌سین و آن هم از کشور چین می‌گذرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، ماهی قرمز از نظرگاه تاریخ جایگاهی در سفره‌های هفت‌سین ایرانی نداشته و نگاهی به نقاشی سفره هفت‌سین کمال‌الملک در کاخ گلستان یک سند واقعی است که در این اثر هنری از وجود ماهی قرمزرنگ در سر سفره هفت‌سین خبری نیست.

80 سال پیش به همراه ورود چای به ایران، ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی است به سفره‌های هفت‌سین مراسم عید نوروز ایرانیان وارد شد، غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها می‌کنند تا زندگی جریان یابد، ولی ما آن را اسیر تنگ بلورین می‌کنیم تا همزمان با رشد سبزه سفره‌هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک‌تر کنیم.

گفته می‌شود که در سال 1502 این ماهی به ژاپن و سپس به اروپا (1611)، آمریکای شمالی (1850) و تمامی نقاط دنیا معرفی شد.

چینی‌ها این ماهی را برای افزایش برکت زندگی و تولید به مزارع برنج وارد می‌کردند؛ اروپایی‌ها آن را تا سال‌ها به‌عنوان یک کادوی گران‌قیمت به سران کشورها و مقامات هدیه داده و تا قرن هفدهم آن را نمادی از ثروت می‌دانستند و به‌عنوان کادوی عروسی به همسران خود تقدیم می‌کردند.

ایرانیان نیز به‌دلیل رنگ زیبای قرمز آن (نماد ایرانیان)، آن را به‌عنوان نماد شادی، سرزندگی و برکت در زندگی وارد سفره‌های هفت‌سین خود کردند.

برخی نیز با استناد به آثار تاریخی از قبیل تندیسک ماهی قرمز در دوره هخامنشی، نقش ماهی بر ظروف فلزی ساسانی، تندیس ماهی قرمز به سبک ایلامی متعلق به سال‌های 600 تا 900 پیش از میلاد، نقش ماهی بر تبرزین دوره قاجار و... که امروزه در موزه‌های بزرگ جهان نگهداری می‌شوند آشنایی ایرانیان با ماهی قرمز را مربوط به هزاران سال پیش می‌دانند که به گفته آنها به احتمال زیاد این ماهیان از ایران به چین رفته‌اند و در آنجا مورد بازپروری و به‌گزینی قرار گرفته‌اند.

اما نکته قابل توجه این است که صرف نظر از به راه افتادن تجارت سیاه در این زمینه، هرساله در ایام نوروز تعداد زیادی از این ماهیان می‌میرند در حالیکه ماهی قرمز سفره‌های ما، قرار است سال‌ها زندگی کند، نه یک هفته و دو هفته توی تنگ‌های شیشه‌ای و دور از امواج آب و ماهی‌ها.

ماهی قرمز ما امسال همان جایی است که باید باشد، همان‌جایی که دلش برای آن می‌طپد.۱ نظر
  • منبع: http://www.iana.ir