نقدی بر وضعیت آموزش عالی در بخش کشاورزی

ارسال شده توسط حسین زینتی ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ - ۳۴۹ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی

یکی از شاخصه های علمی هر کشوری نسبت افراد تحصیلکرد در مقاطع تحصیلات اکادمیک و علمی می باشد و در این بین تحصیلات عالی از اهمیت بسیاری برخوردار است.


کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان بخش اعظم مقصد دانشجویان بوده است و مراکز علمی متعددی وظیفه پرورش و آموزش را دارا هستند اما خروجی آن چندان مسمر ثمر واقع نشده است . جذب بی حد و حصر دانشجو در اموزش عالی کشور بلاخص در گروه کشاورزی باعث افزایش بیکاران دانش آموخنه شده است بر اساس برآوردی که در سال 1394 توسط مرکز مطالعات علمی از بین دانش آموخنتگان کشاورزی صورت گرفته 60 درصد فارغ التحصیلان نتسوانسته اند در حوزه خود جذب کار شوند و نکته قابل تامل بیکاری 75 درصدی دختران می باشد و بخشی از شاغلین هم در سایر حوزه های غیر تخصصی مشغول بکار شده اند . 

حال سوال این است وقتی امیدی به بازار کار نیست وقتی که برنامه ریزان شاهد افزایش جامعه بیکاران بخش کشاورزی هستند چرا شاهد افزایش ظرفیت دانشگاهها و همچنان جذب دانشجو هستیم؟ چرا در سالهای اخیر شاهد ایجاد تجارت خانه علمی می باشیم چرا سرنوت جوانان کشور در گرو در آمدهای دانشگاهی گنجانده شده است و چرا های دیگر 


آیا وقت آن نرسیده یک تصمیم جدی گرفته شود آیا وقت آن نشده قکری به حال رویای هشت ساله دانشجویان شود آیا وقت آن نشده از ایده های دانشجویان و دانش آموختگان استفاده شود 


نکته جالب توجه عدم توجه به دانش آموختگان است وقتی نظام مهندسی هزینه عضویت یکساله را 47 هزار تومان ، وقتی اخذ تسهیلات شده قصه هزار و یک شب ، وقتی 9 نفر از ده نفر ورودی های 92 ارشد کشاورزی دانشگاه تهران برترین دانشگاه ایران بیکار هستند وقت آن نشده مسئولان به خود بیایند ؟؟


باید بدانیم مسئولان ، مسئولند...


برچسب اخبار: #اشتغال، کشاورزی، دانش آموختگان
۰ نظر