»

بایگانی ها

عذرخواهی عوامل فیتیله از مردم در پی اعتراضات شدید هموطنان آذری زبان:

ارسال شده توسط ام البنین سرباز نیری ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ - ۳۵۹ مشاهده - ارسال شده در Other
در پی پخش برنامه فیتیله که مردم آذری‌زبان از آن انتقاد کرده و منجر به توقف این برنامه شد، بازیگران و عوامل فیتیله‌ از مردم آذری زبان عذرخواهی کردند. در این راستا تهیه کننده و کارگردان این برنامه که محمد مسلمی است و اتفاقا بازیگر این مجموعه نیز هست و اتفاقا آذری زبان نیز هست با انتشار متنی از مردم غیور آذری زبان کشور عزیزمان عذرخواهی کرد.

 

 
متن زیر از محمد مسلمی، کارگردان و بازیگر این مجموعه را می‌خوانید:

“سلام بر تمام ملت ایران. امروز؛ روز تلخی بر ما گذشت. گفتیم مانند همیشه با شما حرف بزنیم با شما که بیست و چهار سال هم صحبت و همدل بودیم. دل‌های ما آنقدر بهم نزدیک بود که شما بیست و چهار سال ما را در جمع خود پذیرفتید. همیشه از دوستی و اتحاد گفتیم. محبت بی چشم داشت شعارمان بود و لبخند را بر روی لبان کودکانتان نشاندیم. همیشه از ترک و لر و گیلکی در نمایش‌هایمان نماینده داشتیم از آن رو که ایران را با همه قومیت‌هایش زیبا می‌دانیم. مگر می‌شود و می‌توانیم به توهین و تحقیر فکر کنیم؟ مگر می‌توانیم به آزار هم میهنانمان بیاندیشیم. به عنوان کارگردان «فتیله» افتخار کرده و می‌کنم که فرزند ایران و آذربایجانم. مگر می‌شود که عموهایی که بیست و چهار سال با شما زندگی کرده‌اند در مقام توهین به ملت غیور آذربایجان نمایشی را اجرا کنند. ما خدمتگزار شماییم امید ما شمایید. نمی‌گوییم در این چند سال اشتباه نکرده‌ایم اما می‌دانید و می‌دانیم که گل بی عیب فقط خداست.”

 

تهیه کننده این برنامه، علیرضا آقایی نیز متن زیر را منتشر کرد و از مردم شریف آذربایجان این طور دلجویی کرد:

“دوستان و همراهان گرامی در تاریخ  ۱۵ آبان در برنامه «فتیله» نمایشی پخش شد که باعث آزرده خاطر شدن عده‌ای از عزیزان مخاطب گردید در این باره نکات زیر را به استحضار می‌رسانم:

۱-سابقه فعالیت گروه «فتیله» گواه این ادعا است که اقوام و طوایف ایران همواره مورد احترام بوده و این گروه هیچ‌گاه به خود اجازه نمی‌دهد به ایشان توهین یا جسارتی روا نماید.

۲- اصالت بازیگران اصلی این برنامه از اقوام اصیل ایران همچون آذری، گیلک و لر بوده و هیچگاه به خواستگاهی که از آن بر آمده‌اند توهین نمی‌کنند.

۳- مفهوم نمایش مورد اشاره در زمینه آموزش استفاده مسواک بوده و مانند نمایش‌های دیگر ترکیبی فانتزی از گویش و لهجه‌های مختلف در فضای نمایش استفاده شده است و این به معنای جسارت به قوم و یا لهجه خاصی نمی‌باشد.

در آخر این گروه صمیمانه از سو تفاهم پیش آمده از همه بینندگان باارزش برنامه «فتیله» عذرخواهی کرده و بار دیگر تاکید می‌کنم بقای برنامه «فتیله» و هر برنامه تلویزیونی دیگر متکی به نگاه پر مهر بینندگان آن برنامه می‌باشد و رضایت قلبی ایشان آرزو همیشگی این برنامه  است.”۰ نظر
  • منبع: فارس نیوز