بانك اطلاعاتي انجمن ارگانيك فارس راه‌اندازي مي‌شود

ارسال شده توسط علیرضا حبیبی ۱۳۹۳/۰۷/۱۶ - ۱۸۹ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی
دكتر محمد مهدي قاسمي با اشاره به چگونگي تشكيل انجمن ارگانيك در فارس، افزود: با توجه به توليد انواع محصولات كشاورزي به ويژه محصولات باغي، صيفي و سبزي و شرايط اقليمي ويژه استان و مزيت هاي فراواني كه براي توليد اين محصولات وجود دارد ،ايجاد بانك اطلاعاتي  توسعه و ترويج محصولات كشاورزي ارگانيك در استان فارس را ضرور ي مي سازد.
وي نظام مند كردن كشاورزيارگانيك در فارس را يكي از برنامه هاي اصلي دفتر محيط زيست و توسعه پايدار سازمان با همكاري  انجمن ارگانيك كشور دانست و افزود: در محصولات سالمفقط باقيمانده هاي سموم مورد توجه قرار مي گيرد ،در حالي كه محصول ارگانيك تمام زنجيره توليد و با رعايت اخلاق حرفه اي و عدم مصرف كودها و سموم شيميائي محقق مي شود  .
عالي ترين مقام كشاورزي فارس  افزود: انجمن كشاورزي ارگانيك در استان مي تواند به بررسي مسائل و مشكلات و ارائه راهكار هاي لازم براي توليد محصولات ارگانيك، فعاليت براي جذب و مشاركت اشخاص حقيقي و حقوقي براي عضويت در انجمن، تشويق و ترغيب صنايع مرتبط با ارگانيك و جذب آن ها در انجمن، شناسايي مناطق توليد، توليد كنندگان و دست اندركاران محصولات ارگانيك دست يافته و نسبت به برنامه ريزي بلند مدت اقدام نمايد .
قاسمي با بيان اينكه استان فارس با 74 هزار هكتارسطح زير كشت محصولات ارگانيك در توليد و سطح زير كشت اين نوع محصول در كشور رتبه نخست را دارد، خاطرنشان كرد: از لحاظ  شرايط اقليمي و علمي وضعيت استان فارس در توليد محصولات ارگانيك بسيار خوب است.
اين مقام مسئول از توليد محصولات ارگانيك مانند انجير، بادام ، زعفران و... در استان فارس خبر داد و گفت : كشاورزي ارگانيك نيازمند دانش فني و تخصصي است وكشاورزي ارگانيك در كشورهاي گوناگون با نام هاي مختلف شناخته مي شود كه 16 نام براي آن از جمله كشاورزي بيولوژيك وكشاورزي پايدارذكر شده است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي فارس خاطر نشان كرد : فرهنگ سازي، اطلاع رساني، حمايت و تشويق توليد كنندگان و فعالان بخش كشاورزي ارگانيك و محصولات داراي شاخص هاي ايمني زيستي و سلامت، معرفي توانمندي ها ، پتانسيل موجود در استان، آموزش و ترويج و توسعه نظام كشاورزي ارگانيك بخشي از برنامه هاي راهبردي اين سازمان در توليد محصول سالم و ارگانيك است
شايان ذكر است كارگاه آموزشي به منظور بررسي نحوه توسعه محصولات ارگانيك استان فارس با پي گيري دفتر محيط زيست و توسعه پايدار سازمان و با حضور دكترمحمدرضا اردكاني رئيس كميسيون آموزش و پژوهش انجمن ارگانيك ايران  در سالن جلسات سازمان جهاد كشاورزي استان فارس  برگزار شد كه دراين دوره آموزشي  در خصوص لزوم سياست گذاري و برنامه ريزي جهت توليد و مصرف محصولات ارگانيك مطالب و راه كار هاي لازم ارائه گرديد .


۱ نظر