بایگانی ها

خطر از دست رفتن حاصلخیزی خاک در سال‌های آینده

ارسال شده توسط مجید گل میرزایی فرد ۱۳۹۳/۰۳/۰۸ - ۲۸۳ مشاهده - ارسال شده در محیط زیست و منابع طبیعی

یک کارشناس ارشد زراعت گفت: مصرف بی‎رویه کودها و سموم شیمیایی منجر به از بین رفتن حاصلخیزی خاک در سال‎های آتی خواهد شد.

 

پیمان یوسفوند در گفت‎و‌‎گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، اظهار کرد: یکی از مهم‎ترین معایب استفاده از کودهای شیمیایی از بین رفتن پایداری خاک است که همین امر موجب می‎شود در سال‎های آتی خاک حاصلخیزی را که باید برای نسل‎های بعد باقی بماند از دست بدهیم.

 

وی درباره مهم‎ترین مضرات کودها و سموم شیمیایی برای بدن انسان، بیان کرد: بیماری‎های دستگاه گوارش، سیستم ایمنی و عصبی، غدد داخلی، ایجاد سرطان در ارگان‎های بدن و بیماری‎های پوستی از عمده‎ترین بیماری‎هایی هستند که انسان با استفاده از سموم شیمیایی و کودها به آنها مبتلا می‎شود.

 

یوسفوند با بیان اینکه سموم و کودهای شیمیایی جنین را نیز تحت تأثیر خود قرار می‎دهند، تصریح کرد: ناهنجاری‎های مادرزادی، سقط جنین، جهش ژنتیکی و دیابت زودرس نیز بیماری‎هایی هستند که با استفاده از این سموم، جنین درگیر می‎شود.

 

این کارشناس ارشد زراعت ادامه داد: این سموم همچنین از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‎شوند.

 

وی در ارتباط با معایب کودها و سموم شیمیایی برای محیط زیست خاطرنشان کرد: شور و سفت شدن و کلوخه‎ای شدن خاک، تشدید آلودگی آب‎های زیرزمینی، بر هم خوردن تعادل عناصر غذایی خاک و تخریب ساختمان خاک از معایب استفاده از این سموم برای محیط زیست است.۰ نظر
  • منبع: http://isna.ir/fa/service/Economy/5007