بایگانی ها

حسوم

ارسال شده توسط مريم حاجي بابايي ۱۳۹۳/۰۲/۳۰ - ۲۶۴ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی

آیا می دانید که زنگ زدگی کفگیر آهنی حسوم یا نعل اسب نه تنها بی خطر بوده و ضرری ندارد بلکه مفید است؟

قرار دادن کفگیر آهنی حسوم یا نعل اسب در داخل قابلمه، حین پخت غذاهای خورشتی یا تهیه آب جوش برای رفع کم خونی یا فقر آهن، توصیه می شود، ولی بدیهی است با تماس آب با آهن، فلز آهن اکسید شده و دچار زنگ زدگی می گردد و برای استفاده کنندگان این سوال مطرح می گردد که آیا زنگ زدگی آهن برای بدن ضرر دارد و نباید از آهن های زنگ زده برای آزادسازی یون آهن در قابلمه های خود استفاده نمایند یا این که مشکلی ندارد؟

این یک امر طبیعی است که آهن زنگ می زند و به هیچ وجه زنگ زدگی واکسید شدن آهن برای سلامتی ضرر ندارد و در این وضعیت، یون بیشتری از آهن در هنگام پخت و پز آزاد می گردد، لذا از اکسید آهن و زنگ زدگی آن نباید ترسید و با خیال راحت می توانید از کفگیر حسوم یا نعل اسب زنگ زده شده نیز استفاده نمایید.

تذکر:

- مصرف زیاد و بیش از اندازه آهن نیز مانند تمام عناصر مورد نیاز بدن، می تواند مسمومیت ناشی از آن عناصر را به دنبال داشته باشد.

- اگر زنگ زدگی حسوم یا نعل اسب بحدی منجر به پوسیده شدن آهن شده باشد که باعث کنده شدن قسمت زنگ زده و ورود آن به غذا شود، دیگر از این حسوم یا نعل اسب به این شکل استفاده نکنید. در این حالت اگر می توانید با سوهان کشی قسمت های زنگ زده را جدا و سپس از آن مجدداً استفاده کنید.

- تغیییر رنگ غذا بستگی به میزان مدت ماندن حسوم یا نعل اسب در غذاهای خورشتی دارد که رنگ آهن با خود رنگ خورشت مخلوط می گردد و کمتر معلوم می شود. البته حتماً نباید رنگ غذا تغییر کند و این تغییر رنگ به معنی کافی بودن آهن باشد.

اگر دائماً از حسوم استفاده می کنید و فقر آهن ندارید، ماندن حسوم در غذا برای مدتی بدون تغییر رنگ و طعم غذا، کافی است.۰ نظر