استان فارس يكي از قطب‌هاي مهم و اصلي كشاورزي كشور محسوب مي شود

ارسال شده توسط علیرضا حبیبی ۱۳۹۳/۰۱/۲۷ - ۲۳۷ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی
مراسم جشن برداشت نخستين مزرعه گندم كشور با كمباين‌هاي مدرن با حضور معاون وزير و رئيس سازمان مركزي تعاون روستايي كشور، دكتر قاسمي رئيس سازمان جهاد كشاورزي فارس و  حضور گسترده كشاورزان در شهرستان‌هاي مهر و لامرد برگزار شد
مهندس حسين صفايي، رئيس  سازمان مركزي  تعاون روستايي كشور در اين مراسم با تشكر از همه كشاورزان گندم‌كار، اظهار كرد: استان فارس يكي از قطب‌هاي مهم و اصلي كشاورزي كشور محسوب شده و محصولات مهم كشاورزي اين استان به ويژه  گندم از جايگاه ويژه‌اي در كشور برخوردار است
وي افزود: ستاد مركزي برداشت گندم با حضور وزير جهاد كشاورزي و همه سازمان‌ها و ارگان‌هاي مرتبط از سال گذشته تشكيل و برنامه برداشت غلات، اعزام ناوگان‌هاي برداشت، حمل و نقل و خريد محصول گندم كشاورزان را برنامه ريزي كرده‌اند.
رئيس سازمان مركزي تعاون روستايي كشور خاطر نشان كرد: وزارت جهاد كشاورزي با همكاري شركت بازرگاني دولتي و سازمان غله موضوع خريد گندم كشاورزان را با همكاري بانك سپه به شيوه‌اي تدوين و برنامه ريزي كرده كه كشاورزان در فاصله كوتاهي وجه گندم خود را دريافت كند.
اين مقام مسئول  تصريح كرد: وزارت جهاد كشاورزي مراكز خريد گندم را افزايش داده به گونه‌اي كه در استان فارس 135 مركز خريد غله را ساماندهي كرده و بانك سپه در مناطقي كه شعبه ندارد جهت پرداخت به موقع وجه گندم‌كاران باجه تاسيس مي‌كند.
صفايي به عموم كشاورزان تاكيد كرد كه براي استفاده بهينه از منابع توليد به ويژه آب و خاك، افزايش توليد و درآمد كشاورزي از بذرهاي گواهي شده استفاده كرده و به هيچ عنوان از بذر خود مصرفي استفاده نكنند.
وي خاطر‌نشان كرد: سياست وزارت جهاد كشاورزي بر اين است كه كه پرونده استفاده كشاورزان از بذرهاي خود مصرفي بسته شود.
نظارت نامحسوس بر همه مراحل برداشت و خريد گندم در فارس
دكتر محمد مهدي قاسمي، رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان فارس نيز در اين مراسم گفت: ما براي قدرداني از قشر زحمتكش كشاورز اينجا جمع شده‌ايم و به همه آنها ميگوييم كه در برابر تلاش ارزنده شما، اجازه نمي‌دهيم كه ذره‌اي از توليدات شما به هدر رود
 وي با بيان اينكه براي هماهنگي بهتر ستاد برداشت گندم استان زير نظر معاونت برنامه‌ريزي استانداري تشكيل شده، افزود:  كميته 3 گانه برداشت محصول با همكاري اتحاديه تعاوني كمباين‌داران استان، شركت ملي پخش فرآوردهاي نفتي، سازمان تعاون روستايي، نيروي انتظامي، اداره كل حمل و نقل و پايانه‌ها و شركت غله و خدمات بازرگاني منطقه 3 كشور و بانك سپه برنامه‌هاي خود را جهت برداشت محصول گندم پيگيري كرده است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان فارس اظهار كرد: اين كميته فعاليت‌هاي موثري در زمينه كنترل و جلوگيري از ريزش و نظارت بر كار كمباين‌ها، رعايت نرخ برداشت و سركشي مداوم از مراكز خريد، برطرف نمودن نيازهاي جاري كمباين‌داران شامل سوخت، وسايل يدكي، حمل و نقل جاده‌اي و آمادگي كامل مراكز خريد جهت دريافت تحويلي از كشاورزان را برنامه‌ريزي كرده است
قاسمي از نظارت نامحسوس بر كليه مراحل برداشت و خريد گندم در سراسر استان فارس خبر داد و گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم گندم با كيفيت استان فارس با حمايت مطلوب همه ارگان‌ها و سازمان‌ها، خريداري شده و كشاورزان با تحويل گندم توليدي به مراكز خريد در امر خودكفايي دولت را ياري كنند
دكتر محمد مهدي قاسمي رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان فارس گفت: شناخت و معرفي هر چه بيشتر اهميت آب ، الگوي درست مصرف و بهره گيري بهينه و مناسب از منابع زير زميني و آبهاي جاري ، اهدافي است كه سازمان جهاد كشاورزي استان فارس با حساسيت و دقت به آن پرداخته است .
قاسمي با بيان اينكه در بخش كشاورزي افزايش بهره‌وري با نگاه به حفظ منابع پايه ، مورد توجه خواهد بود اظهار داشت : با درك اهميت انرژي و آب و نقش آن در توسعه پايدار استان فارس ، بر ضرورت مديريت منطقي و مسئولانه بر اين منابع تأكيد دارد و تلاش مي كند با بكارگيري دانش و فن آوري نوين و اصلاح و تدوين برنامه هائي  متناسب و روزآمد از ايجاد بحران هاي احتمالي در منطقه جلوگيري كند.
اين مقام مسئول از افزايش بهره‌وري درراستاي حفظ منابع پايه آب و خاك كه نخستين موضوع و حياتي‌ترين آن آب است اشاره كرد و افزود : بايد با مديريت منابع و ابزار، بهره‌برداري از آب را افزايش دهيم تا بتوانيم به ازاي يك واحد آب محصول بيشتري توليد كنيم. اين كاري است كه كشاورزان نمونه و خيلي از كشاورزان پيشرو انجام مي‌دهند. اگر بهره‌وري را در مصرف آب انجام دهيم خيلي از مشكلات كشاورزي حل مي‌شود.
شايان ذكر است سطح مزارع گندم آبي بالغ بر 362330 هكتار و سطح زير كشت گندم ديم در استان فارس بالغ بر 107000 هكتار مي باشد و پيش بيني مي گردد كه انشاء الله در سال اقتصاد و فرهنگ ، با عزم ملي و مديريت جهادي با همدلي و همكاري همه ارگانهاو كشاورزان فهيم استان ، گندم با كيفيت و كميت مطلوب رابرداشت و تحويل مراكز خريد گردد.
 


۰ نظر