طرح الگوی کشت در وزارت جهادکشاورزی نهایی شد

ارسال شده توسط علیرضا حبیبی ۱۳۹۲/۱۲/۱۵ - ۱۱۴ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی

عباس کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای عملی کردن الگوی کشت چیست؟ گفت: بررسی این طرح در وزارت جهاد کشاورزی نهایی شده است و به زودی اجرا می‌شود.

معاون بهبود امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی افزود: این طرح با شاخص بهره‌وری اقتصادی و بهره‌وری در استفاده از آب و با تأکید بر کشت محصولاتی که امنیت غذایی را تأمین می‌کند تهیه شده است.

وی ادامه داد: در این طرح برای کشت محصولاتی که خاص مناطق بوده و مزیت ویژه‌ای درآنها وجود دارد تأکید شده است.

کشاورز گفت: این طرح از سالهای پیش مطرح بوده و اکنون نهایی شده است و برای انجام آن در سراسر کشور نیاز به سیاست‌های حمایتی است.

 کشاورز در پاسخ به اینکه چه برنامه حمایتی برای تشویق کشاورزان برای تبعیت از الگوی کشت دارید؟ گفت: معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی در مصوبات دولت آن را تعیین می‌کند و معاونت تولیدات گیاهی تنها پیشنهاد دهنده است.

به گزارش فارس، برای حمایت از اجرای الگوی کشت پیشتر پیشنهاد شده بود که به مجریان این طرح تسهیلات ویژه و نهاده‌های ارزان‌ قیمت داده شود.

اجرای الگوی کشت یعنی اینکه بر اساس نیاز، سطح زیر کشت محصولات تعیین شود و تولید به صورت تعادلی پیش رود و از افزایش بی‌رویه تولید و کاهش آن که موجب ضرر و زیان برای تولیدکننده و مصرف‌کننده است، جلوگیری شود.

 

منبع : خبرگزاری کشاورزی ایران ۰ نظر