بایگانی ها

ایجاد پلیس تخصصی محیط زیست در ناجا

ارسال شده توسط شهرام صمدی خادم ۱۳۹۲/۱۲/۱۱ - ۳۲۲ مشاهده - ارسال شده در محیط زیست و منابع طبیعی

معاون سازمان حفاظت محیط زیست یکی از برنامه های سازمان برای مقابله با تهدیدات محیط زیست را ایجاد پلیس تخصصی محیط زیست در ناجا برای مقابله با موضوع قاچاق حیوانات، آلودگی های آب، خاک، هوا، آتش سوزی و سایر موارد اعلام کرد و افزود: به زودی با ارسال نامه ای از سوی معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به فرماندهی ناجا، این درخواست به صورت رسمی مطرح خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر اینکه ایجاد پلیس تخصصی محیط زیست هیچ تداخل وظیفه ای با محیط بانان ندارد، تصریح کرد: بسیاری از اتفاقات حوزه محیط زیست خارج از مناطق تحت حفاظت سازمان و در ارتباط با موضوعاتی همچون ورود و خروج غیرقانونی گونه ها از مرزها رخ می دهد، و این نشان دهنده لزوم ایجاد پلیس تخصصی محیط زیست است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تجربه جهانی نشان داده که در امر حفاظت از محیط زیست باید از تمام پتانسیل های جامعه بهره برد و بی شک یکی از پتانسیل ها، توان NGO ها و نهادهای مدنی در رابطه با آگاه سازی مردم برای حفاظت از محیط زیست است.

کیخا افزود: به همین منظور و در ادامه روند مشارکت سمن ها در حفاظت از تالاب های ایران و شکل گیری اتحادیه NGO های تالابی در ایران، طی جلسات متعدد با نمایندگان سمن ها از آنها خواستیم به ویژه در حوزه شمالی کشور و مکان های مستعد تهدید حیات وحش حضوری فعال و موثر داشته باشند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری تلاش عمومی و نهادهای مردمی با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست که منجر به نقش بستن طرح یوز بر پیراهن تیم ملی و جذب نگاه ملی و بین المللی به این موضوع شد، اظهار کرد: حرکاتی از این قبیل می تواند منجر به بسط مسائل محیط زیست در جامعه و اقداماتی از قبیل طرح بیمه یوز، محیط بانان یوز، زیستگاه های یوز و پرداخت خسارات یوز به جامعه از سوی بیمه دانا شود.۰ نظر