بایگانی ها

قاچاق خاویار به قوت خود باقیست

ارسال شده توسط شهرام صمدی خادم ۱۳۹۲/۱۲/۰۶ - ۴۳۹ مشاهده - ارسال شده در شیلات

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر گفت: خاویار ایران در مجامع بین‌المللی در جایگاه بزرگی قرار دارد و ایران به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ این محصول باارزش شناخته می‌شود، اما در سال‌های اخیر به‌علت محدودیت‌های صید و در کنار آن توسعه صید قاچاق، عرضه خاویار در بازار بین‌المللی توسط ایران کاهش چشمگیری پیدا کرده است .

مهرداد بائوج لاهوتی افزود: در حالی که کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌دنبال امضای تفاهم‌نامه برای محدود کردن میزان صید خاویار تلاش می‌کنند، خبرهای رسیده از این کشورها حاکی است که قاچاق خاویار و صید پنهانی آن ادامه داشته و کمکی به غنی‌سازی ذخایر خاویاری دریای خزر صورت نمی‌گیرد .

وی خاطرنشان کرد: قاچاق خاویار لطمات جبران‌ناپذیری به جایگاه ایران در دنیا وارد کرده و باید برای غنی‌سازی و در عین حال پایبند بودن کشورها به عدم صید و یا استفاده از خاویار به شکل عادلانه در همه کشورهای اطراف دریای خزر تدبیر لازم به‌عمل آید .

بائوج لاهوتی ادامه داد:  می‌تواند با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی حتی به‌صورت فاینانس باعث اعتلای صنعت خاویار کشور شود.


طرح ماهیان در قفس، مقهور شیلات

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حالی که طرح ماهیان در قفس می‌تواند ضمن استفاده از منابع داخلی دریا به اقلیم و سایر گونه‌های حفاظت‌شده صدمه‌ای وارد نکند، در ایران به‌صورت کند و نامطلوبی پیگیری می‌شود .

وی یادآور شد: این در حالی است که به بخش کشاورزی اجازه داده شده تا در صورت لزوم از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کرده و برای تقویت صندوق حمایت از کشاورزی نیز مصوبات خوبی در مجلس تصویب شده است که می‌تواند باعث اعتلای بخش صیادی کشور شود .

بائوج لاهوتی تأکید کرد: طرح ماهی در قفس یکی از طرح‌های موفق با کمترین صدمه به محیط زیست و کنترل میزان برداشت است که می‌تواند در دریاهای شمالی و جنوبی کشور مورد استفاده قرار گیرد، اما مقهور مسئولان قرار گرفته و به‌صورت کندی ادامه پیدا کرده است .۰ نظر