بایگانی ها

راهکار های همکاری جایکا برای احیای دریاچه ارومیه بررسی شد

ارسال شده توسط شهرام صمدی خادم ۱۳۹۲/۱۱/۲۰ - ۲۶۶ مشاهده - ارسال شده در محیط زیست و منابع طبیعی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، نشست هیئت کارشناسی آژانس همکاری های ژاپن (جایکا) و سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با احیاء دریاچه ارومیه با حضور کارشناسان و نمایندگان جایکا، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری، معاون طرح و توسعه شرکت مدیریت منابع آب ایران و نمایندگانی از حوزة معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، معاونت آب و خاک و صنایع، وزارت جهاد کشاورزی و معاونت آب و آبفای وزارت نیرو برگزارشد. 
در ابتدای جلسه هیئت ژاپنی گزارشی از سفر چند روزه خود به دریاچه ارومیه ارائه دادند و در ادامه بحث و بررسی روی مواردی که جایکا می تواند در کمک به احیای دریاچه ارومیه داشته باشد ارائه شد.
در این جلسه احمد علی کیخا با اشاره به رسالت سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر مطالبه احیای دریاچه ارومیه و نظارت بر احیای آن، افزود: جایکا می‌تواند در دو زمینه در رابطه با احیای دریاچه ارومیه مشارکت داشته باشد.
وی ادامه داد: اول کمک فنی و کارشناسی برای نهایی شدن راهکارهای احیاء دریاچه ارومیه و دوم کمک‌های مالی و سخت افزاری در جهت اجرایی شدن طرح‌های احیا. 
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست همکاری جایکا با کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه را ضروری دانست و گفت: تمام فعالیت ها و برنامه های احیای دریاچه ارومیه باید با هماهنگی این کارگروه و با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست و به صورت متمرکز و در قالب یک برنامه هماهنگ و جامع صورت گیرد. 
کیخا افزود: جایکا می تواند سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه های مسئول در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را در تصمیم گیری های فنی یاری کرده و بر اساس مطالعاتی که انجام می دهد، نظرات کارشناسی خود را در رابطه با فعالیت های انجام شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به دستگاه ها ارائه نماید. 
در این جلسه ناگاتا با اشاره به افزایش همکاری‌های جایکا با ایران، کمک به حل بحران دریاچه ارومیه را جزء اولویت‌های کاری جایکا در ایران دانست و گفت: بازدید‌های بیشتری از دریاچه ارومیه انجام خواهد شد و برای ورود به مسئله اجرایی در آینده نزدیک نیز با کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه دیدار خواهند داشت. 
گرشاسبی نیز با اشاره به مطالعات و برنامه مدیریت تهیه شده برای دریاچه ارومیه اظهار کرد: هر کار و فعالیتی که در دریاچه ارومیه انجام می شود باید حوضه آبریز آن هم دیده شود و صرف محدود کردن فعالیت ها در محدوده دریاچه فعالیتی پایدار نخواهد بود.


۰ نظر