بایگانی ها

يك مقام مسئول: دولت حمايت نمي كند ! / براي اينكه كشاورزان اعتراض نكنند از بودجه خودمان غرامت ها را پرداخت مي كنيم !

ارسال شده توسط حسین صفری ۱۳۹۲/۰۹/۱۴ - ۱۹۶ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی

 

 

مشاور قائم‌مقام صندوق بيمه محصولات کشاورزي گفته کشاورزي از پرريسک‌ترين بخش‌ها بوده و نيازمند بيمه است.


به گزارش دهقان نيوز، جلال محمودزاده افزوده در مجلس هشتم شوراي اسلامي، براي بيمه محصولات کشاورزي، عنوان ديگري با نام "بيمه عامل توليد" تصويب شد که به موجب آن، علاوه بر توليد، عواملي همچون ادوات، خاک زراعي و... تحت پوشش قرار مي‌گيرد، اما به دليل آنکه دولت هيچ يارانه‌اي بابت اين بيمه پرداخت نمي‌کند و از آن بخوبي حمايت نمي كند، اين نوع پوشش حمايتي تاکنون با استقبال کشاورزان روبه رو نشده است.


وي گفته کشاورزاني که مايل باشند عوامل توليد را بيمه کنند، بايد کل هزينه‌هاي حق بيمه را پرداخت کنند که بر اساس گزارش‌هاي رسيده، تعداد محدودي از کشاورزان اقدام به اين بيمه کردند.


محمودزاده ادامه داده صندوق بيمه محصولات کشاورزي بيش از 120 قلم از انواع محصولات را تحت پوشش قرار داده است و تلاش مي‌کند تا در موعد مقرر نسبت به پرداخت غرامت خسارت‌هاي وارده اقدام کنند، اما مشکل اصلي آن است که دولت يارانه‌اي که مربوط به حق‌السهم خود است را به مقدار پايين تعيين کرده و علاوه بر آن خيلي ديرهنگام تخصيص مي‌دهد.مشاور قائم‌مقام صندوق بيمه محصولات کشاورزي درباره بي‌انگيزگي کشاورزان براي تحت پوشش قرار دادن محصولات خود در اين صندوق گفته به‌دليل مشکل فوق، کشاورزان علاقه‌اي به تحت پوشش قرار دادن محصولاتشان ندارند، زيرا هميشه ميزان خسارت بيش از غرامتي است که صندوق پرداخت مي‌کند و به‌دليل پرداخت ديرهنگام، انگيزه آنها رو به کاهش است.


وي يادآور شده سال گذشته 150 ميليارد تومان (معادل 15 درصد يارانه‌اي که مربوط به حق‌السهم دولت بود)، به صندوق اختصاص يافت و امسال نيز با جلساتي که برگزار شده، به‌نظر مي‌رسد که بايد بيش از يک‌هزار ميليارد تومان اختصاص يابد.


محمودزاده تأکيد کرده صندوق بيمه محصولات کشاورزي براي جلوگيري از اعتراض کشاورزان، پيش از آنکه دولت يارانه را پرداخت کند، از محل بودجه‌هاي بانک کشاورزي اقدام به پرداخت غرامت مي‌کند.


وي گفته اين پرداخت به‌صورت قرض از بانک کشاورزي انجام مي‌شود تا زماني که دولت يارانه را پرداخت کند، به بانک برگرداننده مي‌شود.


مشاور قائم‌مقام صندوق بيمه محصولات کشاورزي درباره برنامه‌ها و بيمه‌هاي جديدي که در بخش کشاورزي قرار است آورده شود، گفته بيمه عوامل توليد يا بيمه تجاري داراي چندين تفاهمنامه است که اگر بابت توافق مجلس شوراي اسلامي يارانه دولتي به آن تعلق گيرد، با استقبال بزرگي روبه‌رو خواهد شد، اما در حال حاضر کشاورزاني که توان مالي بالايي دارند، ادوات و وسايل خود را تحت پوشش قرار داده‌اند.


محمودزاده ابراز اميدواري کرده که نمايندگان مجلس در بودجه سالانه کمک کنند تا هر سال بتوانيم ارقام يارانه‌اي به صندوق بيمه را افزايش داده و به‌موقع به آنها تحويل دهيم.


وي گفته بيمه محصولات کشاورزي ضرورتي اجتناب‌ناپذير است که اميد مي‌رود کمبود بودجه به‌زودي جبران شود و کشاورزان بيش از اين بي‌انگيزه نشوند.

 
 

 ۰ نظر