بایگانی ها

ساخت لامپ زیستی از جلبک

ارسال شده توسط کاوه مصطفی زاده ۱۳۹۲/۰۵/۰۷ - ۱۶۶ مشاهده - ارسال شده در محیط زیست و منابع طبیعی

پژوهشگران جهاد دانشگاهی مازندران موفق به طراحی و ساخت نمونه­ آزمایشگاهی اولیه­ لامپ زیستی با استفاده از جلبک شدند.

 

مصطفی مهدی نژاد، رئیس جهاد دانشگاهی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه مازندران، با اعلام این خبر افزود: امروزه در سراسر جهان و بویژه کلان شهرها، افزایش آلودگی هوا و گازهای گلخانه­‌ای به یکی از مهم­ترین چالش‌ها تبدیل شده است، با افزایش نگرانی­‌ها در این حوزه، طی سال­های اخیر پژوهشگران موفق به کشف روش­‌های نوینی در جهت کاهش آلودگی هوا با استفاده از منابع طبیعی شده­‌اند.

 

وی ادامه داد: در این زمینه استفاده از جلبک­ها به دلیل قدرت بالای جذب دی­‌اکسید­کربن و تولید اکسیژن و همچنین رشد سریع و آسان بعنوان یکی از روش­‌های کاهش آلودگی هوا مورد توجه قرار گرفته‌اند.

 

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با اعلام اینکه برخی از جلبکها علاوه بر دی­‌اکسید­کربن، توانایی جذب SO2 هوا برای تامین گوگرد مورد استفاده در سنتز پروتئین­‌ها و نیز جذب NOx هوا جهت تامین نیتروژن مورد نیاز خود را دارند، افزود: همچنین دسته­‌ای از جلبکها بعنوان جاذب‌های بیولوژیکی جهت حذف فلزات سنگین معلق در هوا می­‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

 

مهدی نژاد یادآور شد: پس از رشد و پایان یافتن طول عمر جلبکها، از زیست توده آنها برای تولید سوخت زیستی، محصولات بهداشتی و کودهای زیستی استفاده می­‌شود.

 

وی با اشاره به ساخت نمونه آزمایشگاه اولیه­ لامپ زیستی با استفاده از جلبک­ها، گفت: در این لامپ، جلبکها با استفاده از نور یک آرایه­ کم مصرف و نور طبیعی خورشید، عمل فتوسنتز و در نتیجه جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن را انجام می­‌دهند که علاوه بر این با جذب دیگر آلاینده­‌های هوا موجب پاکسازی هوا می‌شوند.

 

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران خاطرنشان کرد: هدف از ساخت این لامپ زیستی، کاهش دی اکسید کربن و آلودگی هوا و همچنین تولید سوخت زیستی است.

 

وی خاطرنشان کرد: جهت تجاری سازی و ساخت صنعتی این طرح، به زمان بیشتری نیاز است که در راستای اجرای طرح کلان لامپ زیستی با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، اقدامات تکمیلی آن در حال انجام است.

اشتراک     گزارش تخلف     چاپ خبر

۰ نظر