بایگانی ها

نقش باکتری *EM* در صنعت ورمی کمپوست(2)

ارسال شده توسط بهاره میرزایی ۱۳۹۲/۰۳/۲۵ - ۱٬۶۶۲ مشاهده - ارسال شده در کشاورزی


 باکتری™EM  در بردارنده سه خانواده باکتریهای اسید لاکتیک، مخمرها و باکتریهای فتوسنتز می باشد.

 

 مخمرها: مواد ارگانیک را تخمیر می کنند و دارای ویتامین ها و اسیدهای آمینه هستند. از آنها برای تهیه            نان و ماالشعیر استفاده می شود

  باکتریهای اسید لاکتیک: مواد ارگانیک را تخمیر می کنند و تولید اسیدهای ارگانیک میکنند تا عوامل         بیماری (پاتوژن ها) را زیر فشار قرار می دهند. از آن در تهیه ماست و ترشیجات استفاده می شود.

 باکتری های فتوسنتز کننده: آنها دارای یک نقش کلیدی در ™EM هستند و در حفظ بالانس با دیگر     میکروارگانیسم های سودمند کمک میکنند. و برای آنها امکان همزیستی و همکاری با یکدیگر را فراهم  می سازد.

   

بطور کلی در طبیعت 3 نمونه میکروارگانیسم وجود دارد؛


 

  • سازندهها (احیاء کننده ها) regenerative microorganisms
  • خنثی (سازش کارها، فرصت طلب ها) neutral microorganisms
  • تجزیه کننده ها (فاسد کننده های تدریجی) degenerative microorganisms

 


EM در گروه سازنده ها و احیاء کننده ها قرار دارند آنها می توانند مستقیم و یا غیر مستقیم از فاسد شدن مواد جلوگیری کنند و بدینوسیله سلامتی جانداران و محیط زیست را به ارمغان بیاورند. میکروارگانیسم های تجزیه کننده دقیقاً بر خلاف راه و روش میکروارگانیسم های سازنده ها عمل می کنند. میکروارگانیسم های خنثی، سازشکارها یا فرصت طلب ها بزرگترین گروه را تشکیل می دهند. آنها در محیط از گروهی که حاکم و چیره است پیروی می کنند. بنابراین هنگامی که در آن محیط میکروارگانیسم های سازنده و احیا کننده حکمفرما می شوند خنثی ها یا همان فرصت طلبها به روند سازندگی و احیاء می پیوندند. از اینرو استفاده از ریزجانداران کارآ روز به روز عرصه های تازه را در ابعاد گوناگون می گشاید.

 

 

EM میکروارگانیسم های موجود در جهان را وادار می کند که در راستای حکمفرمایی میکروارگانیسم های سازنده و احیاء کننده گام بردارند. این چنین محیط سازنده و تخمیری نقش بسیار مثبتی را در سرسبزی سیاره ما و کیفیت و باروری خاک و زیست بوم ایفا می کند. تخمیر باعث جلوگیری از فساد در محیط می شود و به این دلیل میکروارگانیسم های احیاء کننده و سازنده با کمک تخمیر قدرت حکمرانی پیدا می کنند، بنابراین عوامل فساد و بیماری زیر فشار و کنترل قرار می گیرند و محیط مناسبتر ومحصولات با کیفیت بالاتر را پدید می آورد.

 

 

کمپوست روشی هوشمندانه برای بازیافت زباله های زیستی و برگردان آن به مواد با ارزش است.

 

آزمایشها و نتایج پژوهشها در سراسر جهان به گستردگی استفاده از این فرآورده زیستی انجامید. نتایج یکی از این پژوهشها که در شمال کالیفرنیا توسط گروهی پژوهشگر و درباره سودمندی های کاربرد ای ام در کمپوست هوازی زباله های زیستی است به شکل زیر است:

 

نسبت وجود کربن به نیتروژن در کمپوستی که از ™EM استفاده شده بود نسبت ۱۵ به ۱ بود درحالیکه های نسبت در کمپوستی که در آن از ای ام استفاده نشده بود نسبت ۱۸ به ۱ بود.

 

علاوه بر این، در کمپوستی که در آن از ™EM استفاده شده بود، کمپوست، دارای ۵ برابر بیشتر نیترات بود

 

نسبت NO2 به NH3 در کمپوستی که در آن از ™EM استفاده شده بود نسبت ۱۶ به ۱ بود درحالیکه در کمپوست بدون ای ام این نسبت ۳ به ۱ بود.

 

چرخه کربن به نیتروژن و تبدیل نیتروژن آلی به نیترات آن بیشتر است. آنالیز ریزاندامگان آن نیز نتایج زیر را ثابت می کند:
در کمپوستی که در آن از ™EM استفاده کرده بودند دارای برتری های زیر بود؛

 

· گروه هتروتروفی یا دگرپروردگی بیشتر (heterotrophic)

 

· pseudomonad بیشتر

 

· actinomycetes بیشتر

 

· تعداد و تنوع میکروارگانیسم بیشتر.

 

شرح مخصری از گزارش آنالیز آزمایشگاهی

 

:BBC Labs Microbial Analysis Report Summary

 

۱۲۰ میلیون

۳۶ میلیون

کمپوست همراه با ™EM

کمپوست معمولی

Heterotrophic group

۱۶ میلیون

۲ میلیون

کمپوست همراه با ™EM

کمپوست معمولی

Actinomycetes group

۶.۵ میلیون

۰.۴۵ میلیون

کمپوست همراه با ™EM

کمپوست معمولی

Pseudomonad group

۹. ۴ میلیون

۱۳ میلیون

کمپوست همراه با ™EM

کمپوست معمولی

Anaerobic group

 

روش کـار

 

™EM For Compost از آغاز فرآوری کمپوست بکار برده شود و ترجیحاً پیش از فرآیند گرما دوستی ارگانیسم در بالاتر از ۴۹ درجه سلسیوس.

 

توجه:
درجه رقیق سازی ™EM با آب، به حجم آب مورد نیاز برای رسیدن به رطوبت مطلوب کمپوست بستگی دارد و برای هر تن مواد 1 تا 8 لیتر ™EM پیشنهاد می شود.

 

کمپوست را یکبار در ماه تا رسیدن به بلوغ، هوا دهی گردد یا به هم زده شود.

 

در کمپوستی که به مرحله بلوغ رسیده است نیز میتوان از ™EM به نسبت ۱ لیتر در هر تن مواد آلی جهت افزایش تراکم ریزجانداران و افزایش کیفیت آن استفاده کرد حتی کاربرد کم ای ام به نسبت نیم لیتر در ۱ تن مواد آلی نیز بوهای ناخوشایند را کاهش می دهد ولی موضوعی که بسیار چشمگیر است اینست که ™EM به روشنی سرعت تجزیه را افزایش می دهد بطوریکه کمپوستِ زباله های زیستی با این روش کمپوست سازی تنها ۶ تا ۸ هفته طول می کشد.

 

 ۲ نظر
  • علی فرهادی
    علی فرهادی خانم مهندس ، ضمن سپاس آیا ممکن است کاربرد این صنعت در دنیا را نیز توضیحی کوتاه بفرمایید ، و اینکه آیا در ایران هم از این تکنولوژی استفاده می گردد یا خیر ؟
  • بهاره میرزایی
    بهاره میرزایی سلام .. صنعت ورمی کمپوست در حال حاضر در اغلب نقاط دنیا از جمله ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است آن هم به دلیل افزایش قیمت سموم شیمیایی..باکتری EM تا آنجایی که بنده اطلاع دارم استفاده نشده است بعضی ها دلیلشان است که کاربرد این باکتری از لحاظ اقتصادی با ص...  بیشتر